nasze filmy yt
REJESTRACJA

Gabinet Dermatologiczny

i Medycyny Estetycznej

dr n.med. Danuty Dąbrowskiej

ul. Legionów 8/C Elbląg

Rejestracja:

tel. +48 730 050 050

codziennie

poniedziałek-piątek

godz. 8.00-18.00

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i możliwościami? Dopisz swój e-mail.
Nadmierna potliwość polega na wzmożonej produkcji potu. Może ona być dotyczyć takich okolic jak np. pachy, dłonie i stopy albo obejmować całe ciało. Osoby cierpiące na tę dolegliwość wiedzą jak nadmierne pocenie jest dla nich kłopotliwe. Pomijając aspekty estetyczne, niektóre osoby mają problem z nieprzyjemnym zapachem pach i stóp. Pot wydzielany przez nasz organizm jest bezwonny, dopiero pod wpływem rozkładu przez bakterie obecne na naszej skórze powstaje przykry zapach.

Sposoby na zmniejszenie pocenia się

Zaleca się noszenie przewiewnej odzieży z bawełny i lnu. Dodatkowo poprawę może przynieść stosowanie antyperspirantów oraz mocniejszych preparatów dostępnych w aptece takich np. jak Antidral i Etiaxil, które czasem wywołują podrażnienia skóry.

Skuteczna terapia Botoxem

Jeśli domowe sposoby zmniejszania nadmiernej potliwości są zbyt słabe, wówczas bardzo skuteczną terapią jest zabieg polegający na podaniu do skóry Botoxu. Toksyna botulinowa całkowicie na wiele miesięcy hamuje wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Zabieg usuwania nadmiernej potliwości pach trwa około 30 minut i jest całkowicie bezpieczny oraz praktycznie bezbolesny. Przez kilka miesięcy skóra pach nie poci się w ogóle. Potem zabieg można powtórzyć w zależności od potrzeby. Niekiedy pocenie się po Botoxie na tyle się zmniejsza, że efekty zabiegów utrzymują się do 1 roku.

Jeszcze inną metodą jest chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych niezbyt u nas popularne.

Rodzaje nadmiernej potliwości

Przed każdym zabiegiem lekarz ma obowiązek zbadać pacjenta i ustalić rodzaj nadmiernego pocenia się. W przypadku nadpotliwości ograniczonej i braku przeciwskazań do zabiegu można podać Botox.

Jeśli pacjent choruje na nadpotliwość uogólnioną potrzeba jest odpowiednia diagnostyka. Nadmierne pocenie się całego ciała może występować w wielu chorobach narządów wewnętrznych m.in. nadczynności tarczycy, cukrzycy, niektórych nowotworach złośliwych, infekcjach oraz pewnych zaburzeniach neurologicznych. 

Działanie Botoxu na gruczoły potowe

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny, będącej przekaźnikiem bodźców w synapsach nerwowo-mięśniowych a także we włóknach unerwiających gruczoły potowe. Tak więc po podaniu Botoxu całkowicie wstrzymana jest produkcja potu, a skóra staje się sucha w miejscu podania botuliny. Najcześciej stosowanymi preparatami toksyny botulinowej typu A do leczenia nadpotliwości są: Azzalure firmy Qmed oraz Botox firmy Allergan, a znacznie rzadziej Bocouture firmy Merz.

 

Copyright © 2014 stronę zaprojektowała
agencja reklamowa soluma
statystyka statystyka kobieta elblÂąg