nasze filmy yt
REJESTRACJA

Gabinet Dermatologiczny

i Medycyny Estetycznej

dr n.med. Danuty Dąbrowskiej

ul. Legionów 8/C Elbląg

Rejestracja:

tel. +48 730 050 050

codziennie

poniedziałek-piątek

godz. 8.00-18.00

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i możliwościami? Dopisz swój e-mail.
Badanie trichoskopowe czyli trichoskopia skóry głowy i ocena stanu włosów.

Co to znaczy trichoskopia?

Trichoskopia to nic innego jak dermatoskopia skóry owłosionej głowy, a dokładnie ocena pod dużym powiększeniem ujść mieszków włosowych, stanu skóry głowy, łodyg włosów, gęstości owłosienia. Na badanie trichoskopowe do lekarza dermatologa, trichologa zgłaszają się pacjenci, którzy obserwują nadmierne wypadanie włosów, ich przerzedzenie, a nawet ogniska łysienia.

Trichoskopia pozwala na ocenę:

  • jednostek włosowych, czy są pojedyncze, podwójne, czy potrójne,
  • miejsc wyłysienia lub przerzedzenia włosów
  • stanów zapalnych skóry owłosionej głowy (łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, toczeń skórny, alergiczne zapalenie skóry, wszawica, grzybica i inne)
  • ocenę grubości włosów i stanu łodyg włosów
  • monitorowanie terapii łysienia
  • uwidocznienie odrostu włosów

Jak wygląda badanie trichoskopowe videodermatoskopem?

W Klinice Medesta lekarz dermatolog, trycholog, lekarz chirurg onkologiczny przykłada videodermatoskop, który podłączony jest do systemu przesyłającego obraz do monitora komputera. Pozwala to na jednoczasowe omawianie stanu mieszków włosowych, atypii znamion barwnikowych i innych dolegliwości bezpośrednio z monitora. Archiwizacja oraz uwidacznianie jednostek włosowych, pustych mieszków włosowych i pomiary ognisk łysienia ułatwiają kontrolę terapii i oceniają, czy jest ona skuteczna. Można ocenić odrost włosów w przypadku leczenia łysienia.

Badanie dermatoskopowe w imersji, czy bez imersji?

Najpierw badanie trichoskopem lub videodermatoskopem polega na przyłożeniu demoskopu do oglądanej powierzchni. Dermatoskopię przeprowadza się bez imersji, a potem z zastosowaniem płynu immersyjnego. Najczęściej stosuje się spirytus izopropylowy, czasem specjalny olejek immersyjny, którym smaruje się oglądaną powierzchnię skóry lub głowy. Imersja w trichoskopii i demoskopii pozwala na dokładniejsze uwidocznienie struktur położonych głębiej m.in. ujść mieszków włosowych, niektórych struktur brodawek łojotokowych, znamion barwnikowych. Immersja polega na zmniejszeniu rozpraszania i załamywania światła na powierzchownych strukturach naskórkowych. Dzięki temu zwiększa się zdolności rozdzielcze videodermatoskopu czyli w tym przypadku trichoskopu.

 

Copyright © 2014 stronę zaprojektowała
agencja reklamowa soluma
statystyka statystyka kobieta elblÂąg