nasze filmy yt
REJESTRACJA

Gabinet Dermatologiczny

i Medycyny Estetycznej

dr n.med. Danuty Dąbrowskiej

ul. Legionów 8/C Elbląg

Rejestracja:

tel. +48 730 050 050

codziennie

poniedziałek-piątek

godz. 8.00-18.00

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i możliwościami? Dopisz swój e-mail.
Videodematoskopia wideodermoskopia nowe możliwości badania znamion i włosów

 

Wideodermaskopia za pomocą nowego urządzenia Videodermoskopu

Można powiedzieć, że dermatoskop a także videodermatoskop jest stetoskopem w rękach dermatologa. Tak jak lekarz chorób wewnętrznych osłuchuje serce czy płuca, dermatoskop pozwala dermatologowi na dogłębną i to pod dużym powiększeniem ocenę różnych schorzeń skóry, włosów i paznokci. Najczęściej dermatoskop stosuje się do oceny:

  • guzków skórnych, gdy są podejrzane o raka skóry,
  • znamion barwnikowych, czy nie ulegają zezłośliwieniu
  • diagnostyki rodzaju narośli skórnych, czy są łagodne, czy podejrzane o proces złośliwy
  • i różnorodnych chorób skóry w tym łuszczycy, świerzbu,
  • oglądania paznokci
  • trichoskopii, czyli oglądania pod powiększeniem włosów i skóry owłosionej głowy.

Videodermatoskop (wideodermatoskop) pozwala na nagrywanie obrazu dermoskopowego oraz uwiecznianie go na monitorze komputera, archiwizację danych, porównywanie obrazów oraz monitorowanie terapii na przykład w przypadku terapii łysienia podczas trichoskopii.

 

Czym różnią się wideodermatoskopy?

Różnią się one przede wszystkim optyką, jakością obrazu, sposobem archiwizacji obrazów oraz możliwością badania w imersji i bez imersji. W zależności od ostrości obrazu można je porównać do pojazdów od roweru, przez „malucha" do samochodów wyższej klasy.

 

Jeśli w rodzinie występowały raki skóry i czerniaki jest to dodatkowy czynnik ryzyka powstawania chorób nowotworowych skóry. Osoby, które opalały w przeszłości lub doznały oparzenia skóry pod wpływem promieni ultrafioletowych, powinny regularnie poddawać się ocenie znamion barwnikowych i skóry zdrowej za pomocą wideodermatoskopu czy dermatoskopu.

U chorych z zespołem znamion atypowych, u których ryzyko rozwoju czerniaka jest wielokrotnie wyższe niż w zwykłej populacji ludzi videodermatoskopia pozwala na monitorowanie znamion atypowych. Wyznacza się znamiona, które ulegają przemianom, które w pierwszej kolejności należy wyciąć chirurgicznie. Videodermatoskopia pozwala na kontrolowanie i porównywanie zmian, czy ulegają przemianom nowotworowym.

Jak przeprowadza się badanie videodermatoskopem?

Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Polega na przyłożeniu dermatoskopu, podłączonego do systemu przesyłające powiększone obrazy zmian skórnych, włosów z dermatoskopu bezpośrednio do monitora komputera. Archiwizacja danych dermatoskopowych pozwala na monitorowanie zmian znamion barwnikowych oraz monitorowanie terapii np. łysienia. Obrazy z videodermatoskopu i trichoskopu są jednoczasowo oglądane na monitorze komputera. Lekarz może wytłumaczyć pacjentowi, na czym polega problem skóry, czy nadmiernej utraty włosów. Pacjent może obejrzeć swoje włosy i rodzaj schorzenia skórnego w powiększeniu, a za kilka tygodni, czy miesięcy obrazy można porównać. Archiwizacja i mierzenie znamion barwnikowych ułatwia ich kontrolę. Kontroli podlegają nie tylko rozmiary wykwitów skórnych, ale struktury znamion barwnikowych, ich symetria i układ siatki barwnikowej i kropek barwnikowych itp.

Dobrzy lekarze dermatolodzy i chirurdzy onkologiczni stale pogłębiają swoją wiedzę z zakresie dermatoskopii, gdyż jest to dziedzina, która stale się rozwija i pozwala na wczesne wykrycie raka skóry i czerniaka. Choroby te zdiagnozowane we wczesnych stadiach są uleczalne.

 

Copyright © 2014 stronę zaprojektowała
agencja reklamowa soluma
statystyka statystyka kobieta elblÂąg