nasze filmy yt
REJESTRACJA

Gabinet Dermatologiczny

i Medycyny Estetycznej

dr n.med. Danuty Dąbrowskiej

ul. Legionów 8/C Elbląg

Rejestracja:

tel. +48 730 050 050

codziennie

poniedziałek-piątek

godz. 8.00-18.00

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i możliwościami? Dopisz swój e-mail.




Usuwanie tatuażu laserem nanosekundowym Qswitch.

Podczas zabiegu tatuowania skóry dochodzi do wprowadzania różnego rodzaju tuszów (kolorowych lub czarnego) na różne głębokości do skóry. Z biegiem czasu tatuaże blakną i rozmywają się, wówczas dochodzi do usuwania drobniutkich cząstek pigmentu przez tzw. komórki żerne. Są to głównie makrofagi, można powiedzieć o nich, że czyszczą one nasze tkanki z niepotrzebnych substancji.

Zazwyczaj cząstki barwnika mają na tyle duże rozmiary, że komórki „zjadające" nie są w stanie ich usunąć. Dlatego tatuaże zostają w skórze na stałe, a lasery pomagają im w ich usuwaniu.

Zasada działania laserów do usuwania tatuaży.

Lasery nanosekundowe w czasie zabiegu emitują krótki impuls, równy jednej miliardowej sekundy. Dociera on błyskawicznie do pigmentu, przechodzi przy tym przez naskórek, nie oparzając go. Energia lasera zostaje pochłonięta przez konkretny barwnik, w zależności od emitowanej długości fali. Dochodzi do podgrzania pigmentu, który rozpada się na mniejsze cząstki, które mogą zostać usunięte.

W czasie uwalniania wiązki lasera słychać strzał jak z pistoletu. Jeśli skierujemy głowicę urządzenia w skórą bez pigmentu, nic nie będzie się działo. To, dlatego mówi się, że barwnik wybucha w skórze niczym bomba, dzieląc się na drobne odłamki.

Skuteczność usuwania niebieskich, żółtych, zielonych tatuaży jest mniejsza

Obecnie nadal trudno jest usunąć tatuaże wykonane kolorowymi tuszami takimi jak: żółty, niebieski, zielony, pomarańczowy. Wiąże się to z tym, że niekiedy energia wiązki laserowej jest zbyt mała, aby w skórze rozbić dany pigment na mniejsze cząsteczki.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania tatuażu.

Na około 30 minut przed zabiegiem skórę smaruje się kremem znieczulającym i przykleja okluzyjną folię spożywczą, tak aby zabieg nie był bolesny. Osoby wrażliwe odczuwają gorące ukłucia, jednak jest to w większości do wytrzymania, zważywszy na to, że wykonywanie tatuażu też nie jest przyjemne.

Ilość zabiegów uzależniona jest od rodzaju tatuażu, wielkości i rodzaju cząsteczek barwnika, głębokości oraz rodzaju skóry i miejsca na ciele. Są okolice, gdzie skóra jest cienka i gorzej się regeneruje. W zależności od sposobu gojenia się skóry u danego pacjenta energię lasera dobiera się tak, aby nie oparzyć naskórka, co może spowodować blizny i długo utrzymujący się rumień.

Zazwyczaj po zabiegu obszar tatuażu jest przez 1-2-3 dni obrzęknięty i zaczerwieniony. Po ustąpieniu opuchlizny widać rozjaśnienie barwnika. Zaleca się jednak czekać z kolejnym zabiegiem, aż komórki żerne- makrofagi- uprzątną rozdrobnione cząsteczki pigmentu. Kolejną sesję usuwania tatuażu przeprowadza się za 1 do 1,5 miesiąca. Można też wykonywać dłuższe przerwy, które nie zmniejszają skuteczności zabiegu, lecz wydłużają terapię.

 

statystyka statystyka kobieta elblÂąg