nasze filmy yt
REJESTRACJA

Gabinet Dermatologiczny

i Medycyny Estetycznej

dr n.med. Danuty Dąbrowskiej

ul. Legionów 8/C Elbląg

Rejestracja:

tel. +48 730 050 050

codziennie

poniedziałek-piątek

godz. 8.00-18.00

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i możliwościami? Dopisz swój e-mail.




bliznowiec, keloid, blizna przerosła

 

Bliznowiec czyli keloid leczenie i odróżnianie od blizny przerosłej

Bliznowce są nieswoistym nadmiernym odczynem włóknienia skóry blizn po cięciu chirurgicznym, przekłuwaniu uszu. Czasem keloidy mogą powstawać samoistnie w przebiegu trądzika.

Skłonność do powstawania keloidów występuje rodzinnie.

Ten rodzaj patologicznych blizn powstaje najczęściej na ramionach, klatce piersiowej, nad mostkiem, plecach płatkach usznych po piercingu, na podbrzuszu po cesarskim cięciu.

W początkowej fazie bliznowce są żywo czerwone z widocznymi rozszerzonymi patologicznym naczyniami i rozszerzają poza granice blizny, w której powstały.

 Często powodują swędzenie, ból i tkliwość przy dotyku.

 

Leczenie jest trudne i długotrwałe. Skutecznymi metodami stosowanymi w naszej klinice są;

  • Ostrzykiwanie bliznowce Triamcynolonem w dawce 10mg/ml. Jest to lek zarejestrowany w Unii Europejskiej, obecnie niedostępny w polskich aptekach. Wstrzykiwanie innych kortykosteroidów wiąże się z większym ryzykiem wchłonięcia się leku do krwi pacjenta. Podawanie Triamcynolonu jest bezpieczne nawet u dzieci i powoduje zmiękczenie, spłaszczenie i ustąpienie takich dolegliwości jak pieczenie i świąd bliznowca. Do uzyskania dobrych efektów potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów w odstępach, co 2 miesiące.
  • Terapia laserem frakcyjnym łączona z Triamcynolonem powinna być prowadzona ostrożnie, aby nie przegrzać nadmiernie kolagenu w keloidzie.
  • Chirurgiczne wycinanie bliznowców jest niewskazane, ponieważ może doprowadzić paradoksalnie do nawrotów i powiększenia się dolegliwości.

 

Czy bliznowiec i blizna przerostowa to to samo?

Dawniej uważano, że bliznowiec i blizna przerostowa to synonimy, jed­nak dokładna ocena morfologiczna i hi­stologiczna pozwoliła odróżnić te dwie zmiany od siebie.

Blizna przerosła powstaje po urazie i ma kolor różowy, ma mniej patologicznych naczynek i z czasem blednie i nie rozprzestrzenia się poza cięcie chirurgiczne. Bliznowiec natomiast może pojawić się po długim czasie od urazu lub samoistnie bez żadnej uchwytnej przyczyny. Wystarczy nawet niewielkie uszkodzenie skóry. Tkanka bliznowata jest bardzo dobrze unaczyniona, może rozrastać się do nieprzewidywalnych rozmiarów poza obręb wcześniejszej blizny.

 

statystyka statystyka kobieta elblÂąg