nasze filmy yt
REJESTRACJA

Gabinet Dermatologiczny

i Medycyny Estetycznej

dr n.med. Danuty Dąbrowskiej

ul. Legionów 8/C Elbląg

Rejestracja:

tel. +48 730 050 050

codziennie

poniedziałek-piątek

godz. 8.00-18.00

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z naszą ofertą i możliwościami? Dopisz swój e-mail.




Powikłania po kwasie hialuronowym i powiększaniu ust

powikłania po wypełnianiu kwasem hialuronowym

Powikłania po ostrzykiwaniu kwasem hialuronowym – leczenie

Leczenia powikłań po zabiegach medycyny estetycznej powinno być przeprowadzane przez lekarza, który wykonywał ten zabieg.

Powikłania po zastrzykach z kwasem hialuronowym możemy podzielić na trwałe, które będą utrzymywały się przez wiele lat oraz działania niepożądane, które ustąpią po krótkim czasie samoistnie lub z pomocą lekarza.

Niepowodzenia po tego rodzaju zabiegach zależą od doświadczenia lekarza, techniki podawania i obszaru podania kwasu hialuronowego oraz od rodzaju wstrzykniętych preparatów.

Jednymi z najczęstszych powikłań są: grudki, asymetria, obrzęki i krwiaki po iniekcjach kwas hialuronowego.

Obrzęki często utrzymują się w okolicy doliny łez i oczodołów. Mogą utrzymywać się przez kilka lat i wymagają leczenia. Bardzo wiotka i cienka skóra szczególnie pod oczami może być przyczyną, że kwas hialuronowy będzie prześwitywać przez tkanki dając tzn. efekt Tyndalla - szare zabarwienie kwasu hialuronowego na skutek rozpraszaniu promieni świetlnych ww wstrzykniętym żelu.

Grudki z kwasu hialuronowego występujące czasem w ustach przypominają „żelowy groszek”. Są najczęściej spowodowane podaniem:

·         zbyt dużej ilości kwasu hialuronowego,

·         zbyt gęstego preparatu lub

·         wstrzyknięcie było zbyt płytko albo za głęboko.

 Leczenie powikłań

Leczenie grudek, obrzęków i asymetrii

Najczęściej leczenie powikłań polega na odpowiednim rozmasowaniu preparatu. Jeśli jest to niemożliwe czasem potrzebne jest ewakuowanie wstrzykniętego żelu lub rozpuszczenie go hialurodnidazą. Hialuronidaza jest enzymem- białkiem, które dezaktywuje kwas hialuronowy. U wszystkich pacjentów zwłaszcza z uczuleniami przed jej podaniem zaleca się wykonanie śródskórnej próby alergicznej na hialurodnidazę.

Leczenie krwiaków

Siniaki po wypełniaczach ustępują w ciągu kilku, kilkunastu dni. Aby przyspieszyć szybsze wchłanianie krwiaków przeprowadzamy zabieg laserem do naczynek Cutera Excel V, dzięki czemu siniaczki wchłaniają się w ciągu 24 godzin. Nie należy opalać krwiaków, ponieważ może to skutkować powstaniem przebarwień i stwardnień skóry.

 

Przewlekłe powikłania

Przewlekle utrzymujące się powikłania to m.in. uszkodzenie naczyń i zakończeń nerwowych oraz zakażenia wstrzykniętego materiału. Wprowadzenie kwasu hialuronowego do naczynia krwionośnego może spowodować blokadę przepływu krwi i niedokrwienie skóry zwane martwicą. W przypadku tego powikłania należy bezzwłocznie rozpuścić kwas hialuronowy za pomocą zastrzyku zawierającego enzym hialuronidazę. Zakażenia bakteryjne występujące niezwykle rzadko wymagają długotrwałej antybiotykoterapii oraz ewakuacji lub rozpuszczenia kwasu hialuronowego.

 Aby uniknąć trwałych powikłań takich m.in. jak:

·         porażenie nerwów

·         martwica naczyń

niezbędne jest wykonywanie zabiegów przez osoby, które dokładnie znają anatomię, czyli budowę człowieka.

Aby zapobiegać powikłaniom takim jak zakażenia bakteryjne korzystajmy z gabinetów lekarskich, w których wymogi sanepidu są spełnione, a lekarz przestrzega zasad aseptyki stosując np. sterylne rękawiczki oraz gaziki. Po zabiegu pacjent powinien unikać dotykania brudnymi rękoma miejsc wkłuć igły oraz nie powinno się nakładać fluidu szczególnie pędzlem do makijażu.

 

Kwas hialuronowy od wielu lat jest zabiegiem numer 1 w gabinetach medycyny estetycznej. Jest jednym z najbardziej bezpiecznych i przewidywalnych metod odmładzania pod warunkiem, że jest wykonywany przez odpowiedzialnego, rozsądnego i doświadczonego lekarza w warunkach gabinetu lekarskiego, który jest zarejestrowany i kontrolowany przez sanepid.  

 

statystyka statystyka kobieta elblÂąg